
Allmänt |
|
| Typ av enhet | Grafikkort |
|---|---|
| Busstyp | PCI Express 2.0 x16 |
| Grafikmotor | NVIDIA GeForce GTX 275 |
| Kärnklocka | 633 MHz |
| RAMDAC | 400 MHz |
| Max upplösning | 2560 x 1600 |
| Max antal bildskärmar som stöds | 2 |
| Gränssnitt | 2 x DVI-I (dubbel länk) HDTV-utgång VGA - med adapter HDMI - med adapter TV-utgång |
| API-stöd | DirectX 9.0c, DirectX 10, OpenGL 3.0 |
| Egenskaper | Dual Slot Fan Cooler, Nvidia 3-vägs SLI-klar, Nvidia CUDA-teknik, Nvidia PureVideo HD-teknik, Nvidia Lumenex Engine, Nvidia GigaThread-teknik, Nvidia PhysX-Ready , HDCP |
Minne |
|
| Storlek | 896 MB |
| Teknik | GDDR3 SDRAM |
| Effektiv klockhastighet | 2.268 GHz |
| Bussbredd | 448-bit |
Systemkrav |
|
| Operativsystem erfordras | Microsoft Windows Vista / 2000 / XP |
| Erforderligt nätaggregat | 550 W |
| Kringutrustning/gränssnittsenheter | DVD-ROM, två extra strömkontakter, intilliggande PCI-plats |
| Specifikationer för systemkrav | Core 2 Duo - RAM 2 GB |
Diverse |
|
| Medföljande kablar | 1 x adapter för DVI-VGA 1 x HDMI-DVI-adapter 1 x ljudkabel (digital) 1 x videokabel |
| Medföljande programvara | Drivrutiner och hjälpprogram, Gainward EXPERTool |
| Compatible with Windows 7 | Programvara och enheter med "Compatible with Windows 7" logotypen har Microsoft försäkran att dessa produkter har klarat tester för kompatibilitet och tillförlitlighet med 32-bitars och 64-bitars Windows 7. |
| Standarder som följs | Plug and Play, FCC, RoHS |
29/06/2009
Recensent:
Christian Hedström
Bytte till detta kort från ett XFX 8800 GTS 320MB och måste säga att det lyfte spelandet ordentligt. Att det tydligen ligger nära GTX285 i prestanda gör ju inget, speciellt med tanke på prisskillnaden(ca 1000kr i skrivandets stund)
Har kört ett 7950 GX2 1GB i samma maskin också, men den låg till och med sämre till än 8800 GTS när jag bench'ade med 3dmark.
Tror dock att en bättre processor än Intel Core 2 Duo E6700 (2.66GHz) behövs för att den ska bli sådär ruskigt snabb.
22/06/2009
Recensent:
Tony Karlsson
Om vill fixa bättre kyling med luft eller vatten,så kan det bli problem. Detta är det ända 275 kortet som inte följer standad,så om du köper ett heltäckade vatten block blir det problem.
13/05/2009
Recensent:
Dawid Nowak
Jag säger bara Shine baby shine!
Inget negativt, 60 c i max load ;) De e bättre än de felsta korten. Fläkt hastigheten är 40% och de låter inte mycket.
Jag e nöjd som in i bombens!
11/05/2009
Recensent:
Peter Wennberg
Mycket trevlig uppgradering från mitt tidigare 7900GTX och till en rimlig kostnad. Ljudnivån på kylningen är helt ok. Dock är kortet riktigt stort(jämför med mitt tidigare) och det blev att stuva runt lite inne i burken för att få plats. Har dock inte hunnit testa kortet tillräckligt för att ge full pott.
Rekommenderas.
Priserna visas inkl. moms Frakt tillkommer.