Uppgraderade till detta kort från ett GTX 580 Direct CU II från ASUS.
Jag är mycket nöjd över vad det levererar, det genererar dock lite mer ljud än vad Direct CU II gör, de korten är i en klass för sig, men det fanns inte att välja på med 4GB minne, men det är fortfarande helt acceptabelt, man hör ju inte så mycket av ljudet när man spelar ändå.
Valde just 4GB versionen för att vara framtidssäker, inget spel idag använder väl mer än 1.8gb ungefär?
Min spec lite snabbt, i5-2500k, 8gb minne, MSI Z68A-GD55-B3 moderkort.
Prestanda:
Presterar ca: 30% bättre i 3D Mark 11 mot GTX 580.
Håller sig på runt 69-71 grader som mest hittils och fläkten går på 45-50% 1700-1800 rpm.
Fungerar riktigt bra med nVidia 3d Vision 2.
Gedigen design och kvalite.
2.5 slots storlek, så lite mindre än Direct CU II korten också.
Spel: upplösning 1920x1080.
Skyrim på Ultra med flertalet grafikmoddar för bättre grafik/kvalite och ligger konstant på 120fps (vsync på 120hz monitor).
The Witcher 2 på max grafik likaså utan svårigheter (förutom med Ubersampling).
Crysis 2 med high res textures och DX 11 pack, 120 fps kontant.
Ja, alla spel jag testat hittils maxar jag med 120 fps.
Minus då, finns det?.
Priset? Smakar det så kostar det, så jag anser väl inte att det är riktigt negativt heller, man får vad man betalar för.
Inte mycket tillbehör till, DVI/VGA converter, HMDI/DVI converter, installationsskiva, inget mer.
Fläktljudet, man hade väl hoppats på att den skulle vara lika tyst som Direct CU II, men det är det inte riktigt, men det är som sagt acceptabelt.
man kommer inte bli besviken om man köper detta kort i alla fall, grymt nöjd.