TP-LINK MC210CS Gigabit Media converter

Single-mode SC fiber Converter, Full-duplex, upp till 15km

Artikelnummer: 638625 / Tillverkarens artikelnummer: MC210CS

More pictures from TP-LINK MC210CS Gigabit Media converter

639:-
Fri frakt
eller
med ditt lagrade kort
med avgiftsfri faktura Se villkor för faktura
36 st i lager (2-3 vardagar leveranstid)
60 dagar öppet köp & fri retur
Fri frakt över 500 kr
Average rating (1 reviews)
Rättningslinjer för produktrecensioner

Vad den här produkten gör

MC210CS är en mediekonverterare utformad för att konvertera 1000BASE-LX/LH-fiber till 1000Base-T kopparmedia eller vice versa. MC210CS är designad enligt IEEE802.3ab 1000Base-T och IEEE802.3z 1000Base-LX / LH-standarder och är designad för användning med en singelläge-fiberkabel med SC-typkontakt. MC210CS stödjer longwave (LX) laserspecifikation med full kabelhastighet. Den fungerar på 1310nm på både överföring och mottagning av data.

Andra funktioner i denna modul inkluderar möjligheten att använda den som en fristående enhet (inget chassi krävs) eller med TP-LINK’s 19” systemchassi, Auto MDI/MDI-X för TX-port och frontpanelstatus-LED-lampor. MC210CS kommer att överföra vid förlängda fiberoptiska avstånd med singelläge-fibrer upp till 15 kilometer.

  • Fungerar med 1000 Mbps i fullt duplexläge för både TX-port och FX-port
  • Stödjer automatiskt MDI/MDI-X för TX-port
  • Ger switchkonfiguration av Force/Auto transfer-läge för FX-port.
  • Förlänger fiberavståndet upp till 15 km
  • LED-indikatorer som är lätta att visa tillhandahåller status för att enkelt övervaka nätverksaktivitet.
  • Extern strömförsörjning
Allmänt
Producentens garanti (månader) 36
Typ av enhet Fibermediekonverterare
Formfaktor Extern
Nätverksfunktioner
Anslutningsteknik Kabelansluten
Typ av kablage 1000Base-FX, 1000Base-T
Datalänkprotokoll GigE
Dataöverföringshastighet 1 Gbps
Optisk våglängd 1310 nm
Max överföringsavstånd 15 km
Statusindikatorer Strömförsörjning, mottagning, länk/akvititet
Funktioner Flödeskontroll, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), fullt duplexläge
Standarder som följs IEEE 802.3z, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3x
Expansion/Anslutning
Gränssnitt 1 x Ethernet 1000Base-T - RJ-45 hona
1 x Ethernet 1000Base-FX - SC single-mode hona x 2
Strömtillförsel
Nätdel Extern strömadapter
Mått och vikt
Bredd 9.5 cm
Djup 7.3 cm
Höjd 2.7 cm
Miljöparametrar
Min temperatur vid drift 0 °C
Max temperatur vid drift 40 °C
Luftfuktighet vid drift 10 - 90%
Kompatibilitetsinformation
Designat för P/N: TL-MC1400