Øyvind «Windy» Toverud (75) spelar för ett gaming-lag med pensionärer.

Gaming är för alla: Dessa pensionärer älskar CS:GO

uppdaterad 26. aug 2019 08:29

Du behöver inte vara ung för att spela datorspel. Det  bevisar gaming-laget ”Silver Snipers”, där alla medlemmar är mellan 57 år och 75 år.

Vi möter fem svenska pensionärer på världens största dataträff, Dreamhack Summer i Jönköping. För flera av dem är detta andra gången de är här för att hålla på med deras största hobby: Gaming.

- Jag hade själv fördomar mot gaming och tyckte inte att ungdomarna skulle sitta uppe mitt i natten och bara sitta inne och spela. Så tänker jag inte längre, säger Øivind «Windy» Toverud (75).

Sedan i höstas har han spelat Counter Strike: Global Offensive (CS:GO) tillsammans med de andra pensionärerna i laget ”Silver Snipers”, som är ihopsatt och sponsrade av datortillverkaren Lenovo

- De tänker att ”different is better” och att gaming ska vara för alla. Vi såg en annons på nätet om gaming-laget och sökte, och så blev vi utplockade till att vara med. Vi skulle helst ha erfarenhet med datorer och gaming, men det var det ingen av oss som hade, förklarar Inger «Trigger Finger» Grotteblad (66).

REDO FÖR GAMING: Från vänster: Monica ”Teen Slayer” Idenfors (62), Per-Arne ”YoungGun” Idenfors (57), Inger ”Trigger Finger” Grotteblad (66), Abbe ”BirDie” Drakborg (75) og Øivind ”Windy” Toverud. FOTO: VG PARTNERSTUDIO

Hon berättar att det var hennes barnbarn som uppmanade henne till att ansöka om att bli medlem i laget. Det ångrar hon inte. Det visar sig att gaming är en strålande hobby för henne, som låter henne koppla av och glömma allt annat.

- Jag har sett mina barnbarn spela Counter Strike tidigare och tyckte det såg kul ut. Så jag frågade dem om jag borde söka, och de tyckte de så klart, säger Inger.

Var egentligen för ung för att få vara med

När laget var på jakt efter fler medlemmar i mars i år, var det hela 130 pensionärer som sökte. Utöver Inger blev också Per-Arne ”YoungGun” Idenfors (57) utplockad. Han hade ”kontakter på insidan”, skrattar gänget.

– Ja, han är nämligen min man. Men han är bara 57 år, så han är egentligen för ung för att vara med. Åldersgränsen är egentligen 65 år, lägger Monica ”Teen Slayer” Idenfors (62) till.

Vill du komma igång med gaming? Så väljer du rätt gamingutrustning

Coachas av proffstränare

Det senaste tillskottet till laget är Abbe ”BirDie” Drakborg (75). Han berättar att laget ofta spelar tillsammans online och samlas i Stockholm två gånger i månaden för att träna.

Det är inte något kafferep när pensionärerna möts för att träna gaming. De har nämligen med sig en professionell tränare, Tommy Ingmarsson, som är en av grundarna av e-sportlaget ”Ninjas in Pyjamas” – och världsmästare 10 gånger i Counter Strike.

- Han är en väldigt duktig coach, understryker Monica.

GAMING-GLÄDJE: Inger säger att medlemmarna i ”Silver Snipers” vill vara förebilder för andra i samma ålder och uppmanar fler till att spela – oavsett ålder. FOTO: VG PARTNERSTUDIO

Förebilder för både unga och gamla

Utöver proffshjälp får pensionärerna ständigt inspel och råd från barnbarn och andra unga, som lär dem allt från gaming-förkortningar till tricks.

- Jag har fått besked om att säga ”GGEZ”, det betyder ”good game, easy”, säger Inger.

- Egentligen skulle man haft en manual för att lära sig alla finesser och funktioner – och utnyttja dem. Men de unga kommer lyckligtvis med många bra tips, lägger Øyvind till.

Svårt att hänga med i gaming-snacket? Gaming-ordbok: Detta betyder förkortningarna och uttrycken

Pensionärsgänget ser på sig själva som förebilder för andra i samma ålder – och även för unga tjejer.

- Kan en gammal tant som jag spela, kan det hända att också unga tjejer vågar börja. Och till de äldre kvinnorna: Våga göra det! Ni kommer så nära era barnbarn. Inte bara när det gäller gaming, vi pratar bättre ihop, konkluderar Inger.

”Silver Snipers” gaming-tips till spelare i alla åldrar:

🎮 Spela mycket

🎮 Kolla på andra spelare på YouTube

🎮 Kolla på dina matcher och lär dig av dina egna misstag

🎮 Ha roligt!